niedziela, 17 kwietnia 2011

dom z kostek słomianych i gliny

Po ścianach z gliny i opon opiszę teraz technologię budowy z kostek słomianych tzw. "ciuków".
Wszyscy chyba wiedzą że siano lub słoma są dobrymi izolatorami ciepła.
Lecz mało kto pamięta czasy kiedy w Polsce były to materiały wykorzystywane do budowy.
Kiedy po drugiej wojnie światowej nasi "bracia" ze wschodu chcieli wprowadzić nowoczesność w budownictwie zaczęli reklamować swoje technologie budowlane, ale niestety istniała duża grupa ludzi, którzy zdawali sobie sprawę z tego że blok z wielkiej płyty może i szybko się stawia ale jest strasznie zimny i mało przyjemny, a z gliny i słomy można postawić dom taniej i jest cieplejszy.

Aby pozbyć się powyższych "niedogodności" zaczęto w mediach mówić o nowych budynkach i o tym jak to biedota żyje w rozpadających się ziemiankach. Krótko mówiąc aby reklamować budownictwo wielkopłytowe i cegłę robiono nagonkę na tradycyjne budownictwo więc wmówiono ludziom, że glina i słoma to synonimy biedoty.

Szkoda, że tak się stało bo przecież to nie jest prawdą - wprawdzie biedni budowali przede wszystkim takie domy ale i zamożni woleli mieszkać w domu z gliny i słomy.

Do dziś stoją w Polsce pałace, letnie rezydencje czy miejsca kultu wybudowane ze słomy i gliny

Jeśli popatrzymy na kraje śródziemnomorskie takie jak Grecja to przecież ich jednym z elementów reklamy turystycznej są całe wsie i nawet miasta budowane z gliny

- Ale jak się to buduje?

Technologii jest kilka, ja znam i osobiście wypróbowałem trzy z nich:

  • budowa ścian z kostek słomianych i z tynkiem glinianym
  • budowa ścian działowych ze słomy przeplatanej wokół drewnianego stelaża (mogą być patyki)
  • ocieplanie/docieplanie za pomocą słomy z małą domieszką gliny i ubijanej w stelażu
Dla mnie osobiście podstawową zaletą takich ścian jest to że dom jest naprawdę przyjazny. Wchodząc do takiego domu czujemy się tak jakbyśmy nadal byli na dworze, tyle że nie ma wiatru no i temperatura jest o wiele przyjaźniejsza (w zimie cieplej, w lecie chłodniej niż na dworze).
Glina utrzymuje praktycznie cały czas stałą wilgotność w domu a grube ściany są świetną izolacją termiczną.

Jeżeli jesteś zainteresowany to odsyłam na warsztaty prowadzone przez doświadczonego w tej technologii nauczyciela Jaremę Dubiela
http://earthhandsandhouses.org

Ja osobiście robię obecnie remont poddasza i ściany działowe ocieplam ubijaną słomą z domieszką gliny, więc zainteresowanych zapraszam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz